MOTOR YAĞI
HAKKINDA BİLMEK
İSTEDİĞİNİZ HERŞEY !
MOTOR-YAGI.COM


Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir ?

Motor yağının normal seviyede olmasını sağlayarak motorunuzun gerekli şekilde yağlanmasını sağlayın. Motorun belli bir miktar yağ yakması normaldir. Yağ seviyesini düzenli aralıklarda, örneğin yakıt doldurmak için durduğunuzda kontrol edin. Gösterge paneli üzerindeki motor yağI basınç uyarı lambası yandığında, motor yağ seviyesini hemen kontrol edin.

Aracı düz bir yüzeyde park edin. Motor durduktan sonra, yağın karterde toplanması için bir kaç dakika bekleyin. Motor soğuksa, kartere toplanması biraz daha uzun zaman alır. Yağ çubuğunu çıkartın ve silerek temizleyin. Çubuğu yeniden sonuna kadar tam olarak yerleştirin.

Çubuğu yeniden çıkarın. Yağ çubuğu üzerindeki yağın kirlenmediğini kontrol edin. Yağ çubuğu üzerinde gösterildiği gibi yağ seviyesini kontrol edin. Yağ seviyesi MIN ile MAX arasında uygun bir seviye arasında olmalıdır. Yağ seviyesi MIN çizgisi altındaysa, aynı kalitede yağ ile motor yağı MAX seviyesine gelene kadar tamamlayın. MAX seviyesinin üzerine çıkmayın.

Önemli uyarı I:
Motor yağı tahriş edicidir ve yutulduğunda rahatsızlık veya ölüme yol açabilir. Çocukların ulaşamayacakları bir yere koyun. Cilt ile uzun süreli temastan kaçının. Etkilenen alanları sabunlu su veya el temizleyici ile yıkayın.

Önemli uyarı II:
Çok fazla yağ motor çalışmasını etkileyebilir. Yağ seviyesinin çubukta MAX işaretinin üstüne çıkmasına izin vermeyin.